Joga Nidra – joga snu! 

22:56 31-01-2024

Joga Nidra, to starożytna technika medytacyjna, która pozwala osiągnąć stan głębokiego odprężenia podobnego do stanu snu przy czym umysł przez cały czas trwania sesji pozostaje aktywny i świadomy. 

Joga nidra jest dostępna dla każdego niezależnie od wieku i kondycji fizycznej ponieważ jest praktykowana w pozycji leżącej. Osoba medytująca kładzie się na plecach, następnie pozostając w bezruchu podąża za głosem i wskazówkami nauczyciela prowadzącego praktykę. Przechodzi przez kilka etapów: 

Umożliwia to lepsze rozwinięcie świadomości sensorycznej i wprowadzenie w stan głębokiego relaksu. Na koniec sesji głos nauczyciela delikatnie wybudza, przywołując do rzeczywistości.            

W trakcie sesji jogi nidry umysł swobodnie pływa po falach alfa (to stan tuż przed zaśnięciem) ale osoba medytująca nie poddaje się senności, a doświadcza pożądanego stanu rozluźnienia oraz poszerzenia percepcji. W niektórych momentach można nawet wejść w stan theta (głęboka medytacja).                   

Korzyści z praktykowania jogi Nidra: 

Warto jednak pamiętać, iż joga Nidra jako forma medytacji jest dedykowana wyłącznie dla osób będących w dobrej kondycji psychicznej.

MadaFit © 2018
Projekt i wykonanie szaradowski.pl